Savany vznikli na miestach, kde na zemi ubúda zrážok, ale je tam stále dostatok svetla a tepla. Lemujú ich dažďové lesy, v ktorých prší každý deň. V savanách sa striedajú výrazné obdobia dažďov a sucha. Práve obdobie sucha spôsobuje, že tam nie je dosť vlahy pre rast súvislého lesa a stromy rastú len miestami. V savanách je teplo, preto sa vlaha rýchlo vyparuje.
AUSTRÁLSKA ZVER:
- najhodnejší nepárnokopytník
V Afrike žije asi 750 tisíc, takže je to aj jeden z najpočetnejších kopytníkov. Areál jej rozšírenia pokrýva štvrtinu Afriky. 6ije na savanách od Kene a Ugandy až po ústie rieky Limpopo vo východnej Afrike a odtiaľ na západ až do Namíbie a Angoly. Zebry žijú v rodinách s presne uzákonenou sociálnou štruktúrou. Na bohatých pastvinách a pri putovaní za potravou sa však združujú do obrovských stád. Jednotlivé rodiny zostávajú aj v týchto stádach pohromade. Tak ako sú neopakovateľné odtlačky prstov človeka, nenašli by sme dve rovnako pruhované zebry. Totožné nie sú ani vzory na ľavom a pravom boku jednej zebry.
Hroch patrí medzi najťažšie africké zvieratá, hneď po slonovi a nosorožcovi. Dĺžku môže mať až 4,6 metra , chvost 50 cm, výšku v lopatkách 1,65 metra a hmotnosť výnimočne až 4 tony. Celý deň trávi vo vode, prípadne sa vyvaľuje na piesku alebo v bahne. Na život vo vode je dobre prispôsobený. Medzi prstami má plávacie blany. Oči, nozdry a uši má na vrchnej časti hlavy, aby aj pri ponorení celého tela mohli zostať nad hladinou. Pri úplnom ponorení totiž vydrží pod vodou iba 4 minúty.